Să descoperim frumusețile Patriei

În luna octombrie a anului 2018, copiii Școlii Gimnaziale ,,George Vâlsan” din Independența au mers într-o excursie tematică, prilej de aducere aminte de momentul luminos al anului 1918, când visul tuturor românilor de a viețui într-o singură țară s-a înfăptuit prin milostivirea Bunului Dumnezeu, dar și prin jertfa multora din înaintașii noștri Parteneriatul încheiat între Școală și Biserică, coordonat de doamnele învățătoare Vasile Gabriela, Bucur Mioara, Bălașa Ioana  și preot profesor de religie Gheorghe Marcian, au  făcut referire la momentul istoric de la 1 decembrie 1918 de la Alba Iulia, strigătul plin de credință în viitorul luminos al întregii comunități: „Noi vrem să ne unim cu țara!”. 

Această manifestare a fost pusă sub egida Anului Centenar, an declarat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane drept Anul omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al Făuritorilor Marii Unirii din 1918.

Copiii împreună cu cadrele didactice au vizitat următoarele obiective: Casa memorială ,,George Enescu”, Castelul Peleș și Castelul Pelișor, Muzeul Cinegetic Posada, Mănăstirea Sinaia.  Aceasta se înscrie în activitățile parohiei, dedicate sărbătoririi a 100 de ani de la Marea Unire, conform celor afirmate.

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.


Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...