Ziua Eroilor în Parohia Independența

La 40 de zile după Înviere prăznuim săr­bă­toa­rea Înălţării Domnului şi Ziua Eroilor. După Sfânta Liturghie, a fost oficiată slujba de pomenire a eroilor neamului românesc, eroii care au plătit cu jertfe de sânge pe câmpurile de luptă pentru credință, libertate, dreptate și pentru întregirea neamului românesc.

Alături de preoți a fost domnul primar, cadrele didactice și elevii Școlii Gimnaziale ,,George Vâlsan” din localitate, care au comemorat acest eveniment prin recitarea de poezii și cântece patriotice, coordonați de doamna profesoară Rusu Petronela și au fost depuse coroane de flori.

Înălţarea Domnului este descrisă în Faptele Apostolilor, a V-a carte a Noului Testament, astfel:

„După Înviere, Mântuitorul Iisus Hristos s-a arătat ucenicilor săi pe Muntele Măslinilor, timp de 40 de zile, pentru a le da ultimele învăţături. Iisus le-a spus că le va sta mereu alături, lor şi celor botezaţi în religia creştină, chiar dacă misiunea sa pe pământ se apropia de sfârşit. Apoi, în prezenţa îngerilor şi a Maicii Domnului, un nor L-a ridicat din mijlocul lor şi Iisus s-a înălţat cu trupul la cer.”

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...