Activităţi educative şi duhovniceşti în săptămâna Şcoala Altfel, în Parohia Independenţa

Elevii Şcolii George Vâlsan din Localitatea Independenţa şi copii de la Grădiniţa din aceeaşi localitate s-au aflat în centrul atenţiei preoţilor slujitori ai parohiei în săptămâna Şcoala Altfel încercând să le propunem mai multe activităţi comune care să contribuie la progresul intelectual dar mai ales duhovnicesc al tinerelor vlăstare.Fiindcă anul acesta a fost fixată această săptămână înaintea Săptămânii Patimilor Domnului, copiii de la clasele primare şi de la grădiniţă au venit însoţiţi de doamnele învăţătoare şi educatoare să se spovedească şi să se împărtăşească şi mai apoi le-am vorbit despre importanţa Sărbătorii Învierii pe care trebuie să o întâmpinăm cu sufletele cât mai curate de la cei mici până la cei mari.Tot în această săptămână doamna preoteasă Romina Noapteş a invitat în Sfânta Biserică mai mulţi copii de vârste diferite pentru a participa la o lecţie demonstrativă de încondeiat ouă cu ceară şi condei ca odinioară.Copii prezenţi au fost lăsaţi să îşi pună în practică talentul de a realiza diferite modele pe ouă pe care mai apoi li le-am oferit tot lor pentru a le arăta şi a le vorbi şi părinţilor despre lucrurile frumoase care se petrec în Sfânta Biserică.La finalul întâlnirii noastre, copii au fost răsplătiţi cu dulciuri ca de fiecare dată şi au fost invitaţi să participe la slujbele deosebite care se vor ţine în Săptămâna Mare alături de părinţii şi bunicii lor.

A consemnat părintele Dănuț Noapteș, preot II la Parohia Independența din Protopopiatul Călărași.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...