Sfântul Maslu de obște la Parohia Independența

Vineri, 30 martie 2018, în săptămâna dinaintea Floriilor, la Parohia Independența din Protopopiatul Călărași, s-a săvârșit slujba Sfântului Maslu de obşte la care a participat un număr mare de credincioşi alături de un sobor de preoți.

La final, au avut loc rugăciuni de binecuvântare a credincioşilor şi a prinoaselor aduse de ei cu prilejul acestui ceas de bucurie duhovnicească.

Părintele Birtașu Rafael de la Parohia Ceacu a ţinut un cuvânt de învăţătură despre importanţa postului, a rugăciunii şi a faptelor bune în această perioadă de pregătire pentru întâmpinarea după cuviinţă a Mântuitorului Iisus Hristos cel înviat. „În această perioadă de bucurie duhovnicească, să avem puterea de a ne ridica şi să pregătim untdelemnul postului, al lacrimilor, al rugăciunii şi al stăruinţei în fapte bune pentru a ţine aprinsă candela sufletului nostru pentru venirea Mântuitorului Hristos. Să stăruim în cele duhovniceşti, în tot ceea ce este frumos şi plăcut lui Dumnezeu cu nădejdea că Hristos ne va primi la El pe noi toţi“.

Preotul paroh a mulțumit celor prezenți pentru participare și a îndemnat credincioșii ca în perioada care a mai rămas din postul Sfintelor Paști să o petreacă în post, smerenie și rugăciune.

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...