Atelier de încondeiat ouă în Parohia Independența

Duminică, 18 martie 2018, în cadrul unui Atelierde încodeiat ouă, organizat la biserica SfântulIoan Botezătorul din Parohia Independenta, Protopopiatul Călărași, grupul decopiii de la cateheză au încercat să afle cât mai multe despre semnificațiaacestei vechi tradiții.

Pentruîncondeierea unui ou: „Este nevoie de multă atenție în toate etapele deîncondeiere, atât la golire, la utilizarea chișiței pentru trasarea modelului, dar și la etapa finală când, după vopsire, vom șterge ceara de pe ou. Acestelinii drepte și fine se pot realiza cu mult exercițiu, prin stăruință șirăbdare. Să nu renunțăm, chiar dacă mai greșim.”

Semnificațiile descoperite, arta nou învățată și gândul laRăstignirea Mântuitorului i-au pregătit pe copii pentru sărbătoarea cea mare acreștinătății – Învierea Domnului.

A consemnatpreot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...