Micii creştini din parohia Independenţa, în Postul Sfintelor Paşti

În cadrul Proiectului EducaţionalŞcoală-Biserică, denumit Miculcreştin, pe care Parohia noastră la încheiat pentru anul şcolar 2017-2018, amorganizat la începutul acestui post o activitate reuşită dedicată elevilor dela clasa pregătitoare ai Şcolii Generale GeorgeVâlsan, din localitatea Independenţa.

Am fost ajutat la realizarea acestuimoment duhovnicesc de Doamna învăţătoare Valentina Grigore, şi ne-am propus săvizionăm un film creştin în cadrul unei ore de Religie din care să-i învăţăm pecopii cum ne arătăm iubirea faţă de Dumnezeu la această vârstă fragedă mai alesîn această perioadă specială pentru creştini.

Pentru ca mesajul creştin să pătrundăcu uşurinţă la inimile celor mici am utilizat ca mijloc de predare a temeinoastre laptopul, la care am vizionat cele două părţi ale filmului Secretul Împărăţiei de sus.

În final copii s-au arătat mulţumiţi şi captivaţi de ceea ce au văzut şiauzit în acest film şi pentru atenţia şi receptivitatea de care au dat dovadăau fost răsplătiţi cu câte o cruciuliţă, o iconiţă şi dulciuri din parteafamiliei noastre.

A consemnat părintele Dănuţ Noapteş, preot II la Parohia Independenţa dinProtopopiatul Călăraşi.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...