Alături de copii de la Grădiniţa şi Şcoala din Independenţa la vremea Postului Crăciunului

În data de 24 noiembrie 2017, un grup de copii de la Grădiniţa şi Şcoala George Vâlsan din Independenţa, însoţiţi de un număr de patru cadredidactice : Doamna învăţătoare Grigore Valentina, Doamnele educatoare BuţoiCarmen, Tudor Mirela şi Noapteş Romina precum şi mai mulţi părinţi şi bunici,au organizat o excursie de o zi la câteva obiective turistice din judeţulPrahova şi Braşov.

La acest moment de bucuriepentru copii parohiei noastre am fost invitat şi eu să iau parte şi am răspunscu bucurie, pentru că la o parte dintre aceştia le sunt şi profesor de Religieşi acest pelerinaj l-am considerat ca fiind şi un obiectiv important din Parteneriatul pecare Parohia Independenţa prin preoţii slujitori, l-a încheiat cu Grădiniţa şiŞcoala şi în anul acesta şcolar 2017- 2018, ajutându-ne să realizăm o apropierecontinuă de copii şi cadrele didactice ale şcolii noastre.

Fiindcă anul 2017 a fost declarat – Anul omagialal sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti şi Anulcomemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpulcomunismului în Patriarhia Română, cu ocazia popasului de la mânăstireaSinaia le-am amintit copiilor, cadrelor didactice şi părinţilor care ne-auînsoţit despre importanţa acestui an,din punct de vedere bisericesc precum şi despre acest aşezământ monahal şidespre unul din pictorii însemnaţi ai neamului nostru care a pictat aici, penume Pârvu Mutu care a fost canonizat anul acesta şi îl găsim consemnat încalendar cu numele de Sfântul Cuvios Pafnutie - Pârvu Zugravul fiind sărbătoritpe 7 august.

Această activitate s-adovedit a fi un bun prilej de cunoaştere şi apropiere dintre copii, cadredidactice şi părinţi şi nu în ultimul rând a contribuit la apropierea deDumnezeu şi de Sfânta Biserică pe care o slujim mai ales acum în aceastăperioadă specială când ne pregătim să întâmpinăm cu bucurie marele Praznic alNaşterii Domnului.

A consemnat părintele DănuţNoapteş, preot II la Parohia Independenţa din Protopopiatul Călăraşi.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...