Premierea copiilor din grupul de cateheză în Parohia Independența

Joi, 15 iulie 2017, preotul paroh Gheorghe Marcian, coordonator de grup catehetic și profesor de religie, carecontribuie la sădirea cuvântului lui Dumnezeu în inima copiilor îşi propune să îi ajute pe participanți să îşidescopere, prin activităţi de creaţie, noi aptitudini şi să îşi formeze anumitedeprinderi, să promoveze practici noi privind învăţarea şi să realizeze schimbulde experienţă între copii, îi premiază în cadrul serbărilor de sfârșit de anșcolar.

Exemple de bună practică, din acestpunct de vedere, sunt în cadrul proiectului naţional „Hristos împărtăşitcopiilor”, orele de cateheză, unde elevii intră, în mod practic, în contact cu învăţăturileBisericii, să le înţeleagă şi să le treacă prin filtrul minţii şi alsufletului.

Scopul orelor de cateheză este acela dea-i ajuta pe copii să devină creştini practicanţi, prin transmiterea, chiar dela vârste fragede, a învăţăturilor biblice.

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.

SUCCES DRAGI COPII!
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...