Maslu de obște la Parohia Independența

“Estecineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el,ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului.”( Iacov 5, 14)

Vineri, 07 aprilie 2017, în biserica parohiei Independențadin Protopopiatul Călărași, s-a oficiat Taina Sfântului Maslu de obşte unde afost prezent și părintele protopop Ilie Ramon-Eugen, alături de preoțiiparohiilor învecinate. Această iniţiativă vine în întâmpinarea nevoilorduhovniceşti ale credincioşilor, precum şi dorinţei lor de a participa laaceastă Sfântă Taină cât mai des posibil.

De asemenea, ea este şi un mijlocpastoral important pentru întărirea credinţei enoriaşilor şi pentru menţinerealor aproape de trupul Bisericii.

Cuvântul de învățătură a fost ținut depărintele protopop Ilie Ramon-Eugen care a ţinut să evidenţieze puterea mare arugăciunii din cadrul slujbei şi importanţa acesteia, pe care a descris-o cafiind o bucurie atât pentru soborul de preoţi, cât şi pentru mulţimea decredincioşi.

În încheiere, părintele paroh a mulţumitpărintelui protopop și preoţilor pentru împreuna-slujire şi tuturorcredincioşilor care au luat parte la săvârşirea acestei Sfinte Taine.

A consemnat preot paroh GheorgheMarcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...