Micii artişti populari din Independenţa iubesc tradiţiile strămoşeşti

Şi în luna aprilie a acestui an, copiii din Parohia Independenţa,Protopopiatul Călărași, au participat la o nouă ediţie a Atelierului de creaţie – vreau să învăţ şi să descopăr frumosul, pecare îl organizăm în fiecare an în Sfânta noastră Biserică în preajmaSărbătorilor Pascale prin grija preoţilor slujitori dar şi prin strădaniadoamnei preotese Romica Noapteş care încearcă de fiecare dată să pună la inimacelor mici dar şi a celor mari diferite activităţi ziditoare de suflet care săne introducă în atmosfera de sărbătoare.

Una dintre activităţilecele mai iubite şi aşteptate de copii a fost aceea a încondeierii ouălor înstilul tradiţional cu ceară de albine şi condee confecţionate de meşteripopulari din zona Vrancei care ne-au împărtăşit şi multe din secretelerealizării unor modele cât mai reuşite pe care încercăm şi noi să le transmitemmai departe generaţiilor viitoare.

Toate aceste activităţi aufost încununate şi de interpretarea unor Pricesne deosebite specifice PostuluiMare, pe care copii le îndrăgesc foarte mult şi le învaţă cu plăcere alături dedoamna preoteasă.

Descoperirea frumosuluiîn aceste lucruri mărunte pe care noile realizăm cu diferite ocazii în cadrul Sfintei Biserici la orele de Catehezăşi nu numai, sperăm ca micuţii Parohiei noastre să îl transpună şi în viaţa lorde acum dar şi de mai târziu când vor deveni adulţi şi va trebui să facă faţătuturor încercărilor vieţii.

A consemnat părinteleDănuţ Noapteş, preot II la Parohia Independenţa din Protopopiatul Călăraşi.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...