Rolul mamei – între admiraţie şi preţuire

Şi anulacesta în prima duminică din Postul Mare, Duminica Ortodoxiei, după încheiereaSfintei Liturghii, citirea Pastoralei din această zi specială, o parte dincopiii care vin la orele de Cateheză săptămânală, coordonaţi de preoţiislujitori ai parohiei şi pregătiţi de doamna profesoară de Educaţie Muzicală,Romica Noapteş, a şcolii din localitate au pregătit un frumos moment de cânteceşi roluri deosebite dedicate mamelor şi bunicilor prezente în Sfânta Bisericăîn număr foarte mare.

Prinorganizarea acestor momente ne-am propus să clădim câteva gânduri în sufletulcelor prezenţi şi să le venim în ajutor tinerelor mame care nu au înţelesfoarte bine importanţa rolului lor în creşterea şi educarea copiilor pe carei-au adus pe lume.

Suntgrăitoare şi de un real folos şi cuvintele Stareţului Paisie care le aminteştemamelor: Dacă omul a primit ajutor duhovnicesc în copilărie, o să-şi vină înfire, chiar dacă s-a abătut de la calea dreaptă. Dacă lemnul e îmbi­bat cuulei, nu va putrezi. Daca îi „îmbibăm” puţin pe copii cu evlavie, cu frica deDumnezeu, asta îi va ajuta toata viaţa.

În finalaşternem încă un cuvânt frumos de la Mitropolitul Vladimir al Asiei Centrale: Copilulreceptează cu inima sensibilă măre­ţia slujbelor ortodoxe, bucuria praznicelorbisericeşti, frumoasele ritualuri închinate zilelor de mare însemnătate:cozonacii şi ouăle vopsi­te de Pasti, colindele de Naşterea Domnului, ra­murilede salcie de Intrarea Domnului în Ierusa­lim… Atâta timp cât sufletul şi trupulsunt încă curate, cât nu s-au maturizat încă pentru pierză­toarele „patimi aleadulţilor”, trebuie să ne grăbim să-l „îmbibăm” pe copil cu impresii sfinte, camai apoi năzuinţa către lumina dumnezeias­că să triumfe în el asupra smintelilor„lipicioa­se” ale lumii căzute.

Toatemămicile şi bunicile au primit din partea noastră câte un mic dar religios iarcopii au primit bomboane şi dulciuri de post.

A consemnat părintele Dănuţ Noapteş, preot II la ParohiaIndependenţa din Protopopiatul Călăraşi.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...