Un Mărțișor, Un Zâmbet

În ParohiaIndependența din Protopopiatul Călărași, copiii confecţionează mărţişoare,felicitări şi obiectele pe care le vor oferi cu ocazia zilei de 1 martiedoamnelor din această comunitate. Sub îndrumarea Preotului Paroh Gheorghe Marcian și a doamnei preotese Gheorghe Mariana, ceimici învaţă să îşi materializeze dragostea şi respectul pentru mame, bunici,surori şi femeile de la biserica parohială prin darurile ce vor fi oferite înperioada următoare, când primăvara cuprinde întreaga ţară. Pe lângă obiceiurileși simbolurile legate de mărțișor, el rămâne o întrupare a tinereții, adragostei de viață, un semn prin care salutăm renașterea naturii odată cuvenirea primăverii.

În ziua de 26 februarie 2017, prima duminicădin Postul Mare, zi ce marchează anul acesta începutul primăverii a fost un prilejde bucurie pentru credincioșii parohiei. După Sfânta Liturghie, a avut loc oactivitate catehetică, urmată de daruri pentru toate femeile prezente la slujbă,oferite de preot și copii.

A consemnat preot paroh GheorgheMarcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...