Colinde, colinde la Parohia Independența

Duminică, 25 decembrie 2016, în Parohia Independența dinProtopopiatul Călărași, cu ocazia „NașteriiDomnului Nostru Iisus Hristos”, aavut loc un frumos concert de colinde organizat de către doamna preoteasă Gheorghe Mariana înbiserica parohială după săvârșirea Sfintei Liturghii. Vestea cea mare au adus-oglasurile cristaline ale copiilor colindători din parohie, ducând la fiecaredintre cei prezenți în Sfânta Biserică urarea strămoşească şi versul închinat Noului Născut.

Aceste obiceiuri din străbuni dorim să continue cât maimulți ani, pentru că prin aceste obiceiuri ne definim noi ca și popor român, nedefinim portul național și tradițiile.

La final, copiii au primitîn dar pachete cu dulciuri,pregătite prin grija preotului paroh și a unorfamilii de bună credință din parohie.

A consemnat Preot Paroh GheorgheMarcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...