Maslu de obște la Parohia Independența

Vineri, 16 decembrie 2016, la Parohia Independența din ProtopopiatulCălărași, a avut loc săvârșirea Tainei Sfântului Maslu. La sfânta slujbă auparticipat un număr mare de credincioși alături de cei 7 preoți de la parohiileînvecinate. Aceasta taină aduce o putere sporităîn biruirea patimilor care au pus stăpânire asupra noastră.

Unul din textele din Scriptura în carese menționează Taina Sfântului Maslu, este cel de la Iacob 5, 15: "De estecineva bolnav între voi, să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el,ungându-l cu untdelemn în numele Domnului. Și rugăciunea credinței va mântui pecel bolnav și-l va ridica pe el Domnul și de va fi făcut păcate, se vor iertalui".

Lasfârșitul slujbei Preacucernicul Părinte Tudorache Paul de la Parohia SfântaCuvioasă Parascheva din Municipiul Călărași , a ținut un scurt cuvânt desprefoloasele duhovnicești primite prin această Sfântă Taină, apoi PreacucerniculPărinte Paroh Gheorghe Marcian amulțumit tuturor celor prezenți, menționând în cuvântul preacucerniciei sale,importanța postului în viața creștinului. A consemnat preot paroh GheorgheMarcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...