Sfinte Nicolae noi te așteptăm cu drag!

În Duminica dinainteaprăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, 4 decembrie 2016, un număr de 40 de copiidin Parohia Independența care participă în mod constant la orele de Catehezădin fiecare Duminică au dorit să marcheze această Sărbătoare atât de iubită deei printr-un mic atelier de creație unde au confecționat câte o ghetuță pe carele-am umplut cu dulciuri mai apoi și le-au fost oferite în dar cu ocaziaSerbării pe care au susținut-o în Sfânta Biserică după terminarea Sfintei Liturghii.

În toate aceste activitățis-au bucurat de sprijinul preoților slujitori dar mai ales al doamnei preoteseRomica Noapteș care le este la mulți dintre ei profesoară de muzică la scoaladin localiate, ora de cateheză reprezentând o continuare și o desăvârșire alucrării de acolo.

Ne-am bucurat cu toții deacest moment duhovnicesc de colinde și poezii, dar și mai mult s-au bucuratpărinții și bunicii copiilor care au venit în număr mare să vadă munca noastră,pentru noi rămânând speranța că le vomstârni interesul acestui segment al generației tinere de a fi prezenți mai desîn Sfânta Biserică și la alte Sărbători.

La finalul Serbării toțicopii au primit în dar câte o ghetuță, confecționată de ei, plină cu dulciuri,pe care le-am oferit din partea familiei noastre dar și a unor familii maiînstărite din Parohie.

A consemnat părintele Dănuţ Noapteş, preot II la ParohiaIndependenţa din Protopopiatul Călăraşi.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...