Pelerinaj de 1 Decembrie pe meleaguri dobrogene

Joi, 1 Decembrie 2016, cu binecuvântarea PreasfințituluiPărinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, copiii din grupul decateheză al Parohiei Independența au mers în pelerinaj la mănăstirile dinDobrogea. Au vizitat Mănăstirea Hagieni, Mănăstirea Cerbu, Mănăstirea Cocoș,unde au participat la Sfânta Liturghie și apoi au susținut un program de poeziiși cântece patriotice în cinstea eroilor ,,PICĂTURI DE IUBIRE DE ZIUA TA , ȚARAMEA !” și au participat la sfințirea Steagului României.

1 Decembrie ,,ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI” este ziua în care s-a făcut dreptate. Este ziua încare au cântat toți românii într-un glas:,,Ziua Unirii !”

Apoi ne-am continuat pelerinajul vizitând monumentulpaleocreștin de la Niculițel. Aici au fost descoperite moaștele celor patru SfințiMartiri creștini: Zotikos, Attalos, Kamasios și Philippos, după care s-auînchinat la Mănăstirea Saon și Mănăstirea Celic Dere unde au fost impresionațide Icoana Domnului Iisus Hristos și a Maicii Domnului.

LA MULȚI ANI ROMÂNIA!

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...