Cu Hristos pe cărările vacanței în Parohia Independența

„Nerecunoașterea lui Dumnezeu este moartea sufletului” (Sfântul Vasile cel Mare)Și anul acesta copiii au venit cu dorinţa de a participa activ la acest program de cateheză unde s-au desfășurat diverse activităţi. Aceștia au fost premiați pentru prezenta și activitatea desfășurată în acest program. Elevii noștri vor merge în vacanță, dar nu vor intra și în vacanță duhovnicească. Așa cum trupul are nevoie de hrană, la fel și sufeltul se hrănește cu rugăciune și fapte bune. De aceea, am hotărât să le ofer câteva învățături din Sfânta Scriptură menite să-i ajute în urcușul lor duhovnicesc. Copiilor ascultați pe părinții voștri întru toate căci aceasta este bine plăcută Domnului. Coloseni 3, 20Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău. Aceasta este marea și întâia poruncă. Iar a doua la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți. Matei 22, 37-39Nu te lăsa biruit de rău, ci biruiește răul cu binele. Romani 12, 21Biserica este loc de vindecare, nu loc de judecată a sufletelor. Biserica nu osândește păcatele ci oferă iertare lor. Sfântul Ioan Gură de AurIar Iisus a zis: Lăsați copiii să vină la Mine, ca a unora ca aceștia este Împărăția cerurilor. Matei 19, 14 Prin rugăciune noi vorbim cu Dumnezeu, iar prin Sfânta Scriptură, Dumnezeu vorbește cu noi. Vacanță plăcută vă urez copii!A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...