Ziua Eroilor în Parohia Independenţa

Joi, 9 iunie 2016, la 40 de zile după Înviere prăznuim săr­bă­toa­rea ÎnălţăriiDomnului şi Ziua Eroilor, după Sfânta Liturghie, a fost oficiată slujba de pomenire a eroilor neamuluiromânesc, eroii care au plătit cu jertfe de sânge pe câmpurile de luptăpentru credință, libertate, dreptate și pentru întregirea neamului românesc.

Alături de preoţi, au fost domnul primar şi domnul viceprimar,cadrele didactice şi elevii Şcolii Gimnaziale „George Vâlsan” dinlocalitate care au comemorat acesteveniment prin cântece patriotice, coordonaţi de doamna profesoara RusuPetronela şi au fost depuse coroane de flori.

Înălţarea Domnului este descrisă în FapteleApostolilor, a V-a carte a Noului Testament, astfel: După Înviere, MântuitorulIisus Hristos s-a arătat ucenicilor săi pe Muntele Măslinilor, timp de 40 dezile, pentru a le da ultimele învăţături. Iisus le-a spus că le va stamereu alături, lor şi celor botezaţi în religia creştină, chiar dacă misiuneasa pe pământ se apropia de sfârşit.

Apoi, în prezenţa îngerilor şi a Maicii Domnului, un norL-a ridicat din mijlocul lor şi Iisus s-a înălţat cu trupul la cer.

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...