Sfințire de troiță în Parohia Independența

În ziua de 8 noiembrie 2015, cu ocazia prăznuirii Soborului Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil, preacucernicul părinte paroh Gheorghe Marcian și preacucernicul părinte Noapteș Dănuț, slujitori ai satului Independența și preacucernicul părinte Damian Alexandru din Parohia Gălățui, dimpreună cu un număr mare de credincioși, după săvârșirea Sfintei Liturghii am poposit la o familie de buni creștini din parohia noastră pentru a săvârși slujba de sfințire a Troiței ce s-a zidit în cinstea acestora și spre slava Preasfintei Treimi celei de o ființă și nedespărțite și a Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu.

Această Troiță, se dorește a fi o miniatură, construită după modelul Capelei Stella Maris din Balcic, ctitorită de Regina Maria a României, în stil bizantin, având în vedere că suntem o localitate de frontieră și am realizat și pelerinaj în Bulgaria, devenind sursă de inspirație pentru realizarea acestei bijuterii spirituale din localitatea noastră.

Ne dorim ca prin ridicarea unor astfel de mici sau mai mari edificii creștine să contribuim la sporirea duhovnicească a creștinilor noștri și apropierea de Sfânta Biserică și înrolarea lor într-un mod cât mai activ la bunul mers al acesteia.

A consemnat părintele Dănuţ Noapteş, preot II la Parohia Independenţa din Protopopiatul Călăraşi.

[files]
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...