Încondeierea ouălor în Parohia Independența

Duminica, 29 martie 2015, grupul de copiii de la cateheza alaturi de doamnele preotese Gheorghe Mariana și Noapteș Romina, au incondeiat oua, așa cum au obișnuit sa-i invețe pe copii ca inainte de Sarbatorile Pascale, aceștia sa pregateasca oua roșii pentru sarbatoarea INVIERII și sa duca tradiția mai departe.

Incercam sa promovam ceea ce avem aici, in parohia noastra, ceea ce s-a pastrat din generatie in generatie, deoarece si copiii sunt dornici sa invete acest mestesug al incondeierii oualor, care face parte din traditia noastra romaneasca. Ouale incondeiate sunt o dovada vie a datinilor, credintelor si obiceiurilor pascale si reprezinta un element inedit al spiritualitatii romanesti.

Oul rosu este simbolul unor semnificatii profunde legate de Invierea lui Hristos si de reinvierea naturii, pe care crestinii il incondeiaza desenand cu ceara motive decorative ancestrale, de o rara frumusete. Traditia aceasta merita dusa mai departe.

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...