Hristos împărtășit copiilor

In ziua de 25 martie, de „BUNAVESTIRE”, copiii de la Școala Gimnaziala „George Valsan” din comuna Independența, de la clasele pregatitoare aflandu-se in Postul Paștelui au mers la Sfanta Biserica alaturi de doamnele invațatoare pentru a primi Sfanta Taina a Impartașaniei.

In conditiile unei societati secularizate, de multe ori, singura pregatire crestina a copiilor este asigurata de impartasirea mai mult sau mai putin de frecventa (pana la varsta de 6-7 ani), cand apare necesitatea Sfintei Spovedanii.

In programul catehetic cu tematica specifica Postului Mare pe langa discuțiile libere purtate cu elevii, preoții Gheorghe Marcian și Noapteș Daniel, le-a vorbit copiilor despre post, despre rugaciunea Sfantului Efrem Sirul, despre sfanta cruce, despre scara virtuților a Sfantului Ioan Scararul. De fiecare data, s-a insistat pe invațatura creștina despre aplicarea principiilor morale in viața de zi cu zi, de importanța rugaciunii in viața creștinului, de pregatirea lor pentru spovedanie și impartașanie.

Participarea la orele de cateheza și programul liturgic ce se desfașoara in parohie este o marturie vie a dragostei lor pentru Ora de Religie și pentru viața intru Hristos.

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...