Micii voluntari ai Parohiei Independența

Duminica, 22 martie 2015, in Parohia Independența din Protopopiatul Calarași, copiii de la cateheza au fost implicați in acțiunea de voluntariat „SUNTEM GATA DE CURAȚENIE” pentru strangerea de deșeuri (gunoaie) din cimitirul parohial.

Voluntariatul este activitatea de interes public desfasurata din proprie initiativa de orice persoana fizica, in folosul altora, fara a primi o contraprestatie materiala; activitatea de interes public este activitatea desfasurata in domenii cum sunt: asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a mediului, social si comunitar si altele asemenea .

Activitatile de voluntariat ii fac pe elevi sa se simta bine, le ofera posibilitatea de a intelege mai multe despre societatea civila si problemele ei. Din acest motiv, elevii din scoala noastra participa cu mult entuziasm la activitati de acest fel.

„Voluntariatul a inceput in biserica in momentul in care oamenii si-au dat seama ca prin comuniune si prin dialog reusesc sa dezvolte comunitatea din care fac parte, si ma gandesc ca in secolele de aur ale crestinismului, III, IV, V, Sfantul Vasile cel Mare, care este primul care a realizat bolnitele in care voluntarii adunau pe bolnavi, pe cei neputinciosi, si-i duceau in bolnitele respective, unde, fara nicio plata, aveau grija de ei. Biserica intotdeauna a pomenit pe Doctorii fara de Arginti. Cred ca voluntarii apar si din dorinta de a avea un model.

In Biserica au gasit intotdeauna modele prin sfintii militari, prin Doctorii fara de Arginti, prin martiri, mucenici si prin toti cei care au avut posibilitatea si le-au lasat acest mesaj celor care au asistat la astfel de fapte si celor cu care au fost contemporani”, a marturisit parintele GHEORGHE MARCIAN , paroh al Bisericii „Sfantul Ioan Botezatorul” Independența.

A consemnat preot paroh Gheorghe Marcian.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...