Centenarul parohiei Independența

Duminică, 12 octombrie 2014, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia Independența, din Protopopiatul Călăraşi, la împlinirea a 100 de ani de la sfințirea bisericii.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat preacucernicii părinţi consilieri Manuel Rusu, Daniel Florin Enașcu, Florin Ionescu și Nicușor Silviu Dascălu, preacucernicul părinte Ramon Eugen Ilie, protopop de Călărași, preoţi şi diaconi.

La momentul predicii Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit despre Pilda Semănătorului, despre receptarea Cuvântului lui Dumnezeu de către „Cununa Creației”, omul, despre efortul pe care îl facem noi creștinii să fim pământul cel bun, care să dea rod însutit.

După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Episcop Vincenţiu a acordat, prin hirotesie, rangul de iconom stavrofor preacucernicului părinte Gheorghe Marcian și rangul de iconom preacucernicului părinte Dănuț Noapteș.

Domnului Constantin Anghel i-a oferit Ordinul „Crucea Sloboziei în Grad de Cavaler”, iar domnului primar Lică Voicu i-a oferit Medalia Aniversară.

După acest moment s-a săvârșit slujba parastasului pentru fericiții ctitori slujitori și binefăcători ai acestei biserici parohiale. Tot cu această ocazie s-a sfințit și casa parohială, nou construită.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...