Creştini din Independenţa la slujba arhierească de la Mănăstirea Radu Negru

La invitaţia Părintelui stareţ al Mănăstirii Radu Negru din Protopopiatul Călărași, cu ocazia slujbei arhiereşti din data de 29 august 2014, când prăznuim Tăierea cinstitului cap al Sfântului Ioan Botezătorul credincioşii noştri au răspuns cu bucurie la ceea ce a devenit deja o tradiţie a parohiei noastre de a fi şi noi prezenţi de fiecare dată, alături de Preasfinţitul nostru Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, la un aşa moment de bucurie şi înălţare duhovnicească.

După Sfânta Liturghie arhierească toţi cei prezenţi au primit arhiereasca binecuvântare din partea Preasfinţiei Sale şi câte o iconiţă în amintirea acestui frumos eveniment iar mai apoi am primit în dar din partea vieţuitorilor mânăstirii câte un pachet cu mâncare pentru mângâierea trupească.

Şi în încheierea popasului duhovnicesc pelerinii au avut parte de o surpriză, vizitarea mânăstirii Coslogeni „Izvorul Tămăduirii” unde ne-am închinat şi rugat în linişte la Sfânta Cruce pe care bătrânii satului o ştiu încă de când erau copii şi îşi doreau să o revadă aşa cum este acum frumos amenajată.

De fiecare dată credincioşii noştri sunt dornici să profite de orice eveniment duhovnicesc şi tocmai de aceea îi îndemnăm şi pe alţi fraţi întru slujire să fie şi ei prezenţi la asemenea slujbe arhiereşti care au loc în mânăstirile din Protopopiatul nostru pentru că ele îi apropie şi mai mult de Sfânta Biserică şi poate reprezenta un mijloc bun de catehizare parohială.

A consemnat părintele Dănuţ Noapteş, preot II la Parohia Independenţa din Protopopiatul Călăraşi.

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/09/foto-11.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/09/foto-21.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/09/foto-31.jpg"]
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...