Lecţia de cateheză: „Cu Hristos pe cărările vacanţei” la parohia Independenţa

În Duminica închinată Sfinţilor Români am realizat cu copii care frecventează permanent orele de cateheză din cadrul Parohiei noastre o lecţie inspirată din mai multe caiete de Religie şi finalizată cu discuţii interesante despre cum îşi pot ocupa mai util şi frumos timpul liber din perioada vacanţei de vară având în vedere că trăim în mediul rural şi posibilităţile unora dintre ei sunt limitate.

Întâi le-am amintit că avem datoria morală de a nu uita că orice lucru l-am început cu o rugăciune şi de asemenea că avem trei feluri ale acesteia: de laudă, de mulţumire şi de cerere.

Dacă la începutul anului şcolar I-am cerut lui Dumnezeu să ne ajute să-l parcurgem cu bine, iată acum a venit timpul să-I mulţumim pentru realizările de până acum, lucru pe care copii l-au făcut cu drag şi cu promisiunea că nu vor uita niciodată în viaţă să-şi aducă aminte că rugăciunea trebuie înţeleasă sub toate cele trei aspecte.

Mai apoi cu sprijinul unui sponsor din satul nostru copii cu cele mai multe prezenţe la orele de cateheză de până acum şi cu o activitate frumoasă au primit câte o diplomă ca amintire cu numele lor şi motivul înmânării acesteia iar din partea doamnei preotese au primit dulciuri, iconiţe şi cruciuliţe pentru a marca acest moment plăcut şi cu gândul şi speranţa că vor deveni fii de nădejde ai Sfintei noastre Biserici în viitor.

Doamna preoteasă Romica Noapteş le-a prezentat copiilor spre finalul orei de cateheză din ce piese este alcătuit unul dintre costumele ei tradiţionale autentice din zona Vrancei, cusut manual, primite în dar de la părinţii noştri, în felul acesta marcând încă odată amintirea şi importanţa legăturii dintre cultură şi Biserică şi îndemnându-I şi pe copii ca pe timpul vacanţei să se preocupe de lectura unor cărţi care ne ajută să înţelegem mai bine Istoria poporului nostru creştin-ortodox în majoritatea sa.

A consemnat părintele Dănuţ Noapteş, preot II la Parohia Independenţa din Protopopiatul Călăraşi.

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/07/POZA-1.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/07/POZA-2.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/07/POZA-3.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/07/POZA-4.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/07/POZA-5.jpg"]
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...