Înălţarea la cer a Domnului, Ziua Eroilor şi Ispasul la Parohia Independenta

La 40 de zile dupa Inviere, in joia din saptamana a VI-a dupa Pasti, praznuim momentul in care Iisus Hristos s-a inaltat la cer in prezenta apostolilor Sai. Inaltarea Domnului este unul dintre cele 12 mari Praznice Imparatesti ale Bisericii si in aceasta zi crestinii se adreseaza cu Hristos S-a inaltat! si Adevarat S-a inaltat!. Ziua este si sarbatoarea Eroilor in Biserica Ortodoxa Romana, iar in traditia populara este sarbatoarea de Ispas.

Dupa Sfanta Liturghie, preoții au oficiat slujba de pomenire pentru eroii, ostasii si luptatorii romani din toate timpurile si din toate locurile, care s-au jertfit pe campurile de lupta, in lagare si in inchisori pentru apararea patriei si a credintei stramosesti, pentru intregirea neamului, libertatea si demnitatea poporului roman.

Elevii Scolii Gimnaziale „George Valsan”, coordonați de doamnele preotese profesoare de religie Gheorghe Mariana, Rusu Petronela si doamna profesoara de muzica Piperea Maria au organizat un program artistic cu cantece patriotice, poezii si tropare bisericesti, depunand coroane si buchete de flori.

A consemnat preot Gheorghe Marcian, paroh la parohia Independenta din Protopopiatul Calarasi.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...