Cerc catehetic la parohia Independenţa

Duminica, 16 martie 2014, Protopopiatul Calarasi a organizat Cercul catehetic lunar care a avut loc la Parohia Independenta din Protopopiatul Calarasi.

La aceasta intalnire au participat 42 de copii din parohie, cu varste intre 8 si 17 ani dar si urmatorii preoti: preacucernicul parinte Ilie Ramon-Eugen, Protopop de Calarasi, preacucernicul parinte Nemtanu Ionut de la Parohia „Sfanta Mare Mucenita Anastasia”, preacucernicul parinte Titei Emil Stefanita de la Parohia Visinii, preacucernicul parinte Staicu Silvestru de la Parohia Nicolae Balcescu, preacucernicul parinte Damian Alexandru de la Parohia Galatui, preacucernicul parinte Ionut Seimeanu de la Parohia Mihai Viteazul, preacucernicul parinte Neagu Gabriel de la Parohia Vlad Tepes, preacucernicul parinte Barz Doru-Alin de la Parohia Potcoava, preacucernicul parinte Tudorache Paul de la Parohia ,,Sfanta Cuvioasa Paraschiva”, preacucernicul parinte Noaptes Danut de la Parohia Independenta si preacucernicul parinte paroh Gheorghe Marcian de la aceeasi parohie, care a si sustinut ora de cateheza.

Tema propusa a fost: „Postul - fapta de virtute crestina”.

Preacucernicul parinte paroh a prezentat pe intelesul copiilor faptul ca postul este un act cultic, adica o fapta de cinstire a lui Dumnezeu, cand renuntam de buna voie la ceva care ne este ingaduit. In continuare cu ajutorul unui proiector copiii, au putut observa chipuri de postitori,intelegand astfel rolul, felul, timpul dar mai ales folosul duhovnicesc al postului, dupa care cei mici au completat un rebus avand ca subiect tema tratata, ceea ce a dat orei un caracter interactiv.

Grupul catehetic al parohiei, a oferit si o surpriza celor prezenti prin interpretarea unor pricesne din Postul Mare coordonati de preacucernicul parinte Noaptes Danut si de doamna preoteasa Gheorghe Mariana profesoara de religie la scoala din localitate.

In incheiere, preacucernicul parinte Gheorghe Marcian a facut referire la faptul ca anul 2014 este Anul omagial euharistic (al Sfintei Spovedanii si al Sfintei impartasanii), subliniind faptul ca pentru a ne impropria aceste Sfinte Taine trebuie sa ne pregatim prin post si rugaciune.

Ca izvoare de inspiratie s-au folosit Sfanta Scriptura, Sfanta Traditie, Vietile Sfintilor, Liturgica Generala si cultul divin iar intreaga ora s-a bucurat de o armonie stilistica adica limbajul folosit a fost pe intelesul copiilor posedand naturalete, claritate, demnitate si corectitudine astfel incat ora a fost apreciata de toti participantii.

Ora de cateheza s-a incheiat prin rostirea rugaciunii “Cuvine-se cu adevarat,, toti copiii participand la o agapa cu produse de post realizate chiar de ei cu sprijinul doamnelor preotese.

A consemnat parintele Nemtanu Ionut de la Parohia Sfanta Mare Mucenita Anastasia din municipiul Calarasi.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...