Aşteptând Învierea Domnului în Parohia Independenţa

Pe langa alte activitati social-filantropice desfasurate in aceasta perioada a Postului Mare, in cadrul parohiei noastre amintim un moment inedit care a avut loc chiar in interiorul Sfintei Biserici si s-a bucurat de un interes deosebit din partea copiilor care au paricipat.

Anul acesta doamna preoteasa Romina Noaptes a pus bazele unui mic proiect, prin care si-a propus sa-i invete pe copii tehnica incondeierii oualor de Pasti asa cum se face in zona deosebit de frumoasa si de bogata in traditii si obiceiuri crestine de pe valea Buzaului unde s-a nascut, a crescut si a invatat-o foarte bine de la bunica ei.

Momentul a avut loc dupa slujba Deniei de luni seara la care copiii au participat in numar mare si mai apoi s-au aranjat toate cele necesare incondeierii oualor atat de doamna preoteasa dar si de fiecare copil in parte care a vrut sa tina condeiul in mana si sa inventeze propriile modele de cruci, flori sau fructe fiecare dupa priceperea si indemanarea sa.

Prin organizarea acestor momente ne dorim sa sporim credinta si dragostea copiilor pentru Sfanta Biserica dar si reinvierea vechilor noastre obiceiuri care s-au mai pierdut s-au au fost uitate, pe care avem datoria morala sa le pastram si sa le transmitem generatiior viitoare.
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...