CERC CATEHETIC LA PAROHIA INDEPENDENŢA

Duminică, 22 iulie 2012, Protopopiatul Călăraşi a organizat cercul catehetic lunar care a avut loc la Parohia Independenţa.La această întâlnire au participat 35 de copii, grupaţi pe două categorii de vârstă , dar şi următorii preoţi: preacucernicul părinte Staicu Silvestru de la Parohia Nicolae Bălcescu, preacucernicul părinte Voicu Andrei de la Parohia Alexandru Odobescu, preacucernicul părinte Ţiţei Emil Stefăniţă de la parohia Vişinii, preacucernicul părinte Damian Alexandru de la Parohia Gălăţui, preacucernicul părinte Gabriel Neagu de la Parohia Vlad Ţepeş, preacucernicul părinte Voicu Petre de la Parohia Potcoava, preacucernicul părinte Nemţanu Ionuţ de la Parohia Satnoieni, preacucernicul părinte Noapteş Dănuţ şi preacucernicul părinte paroh Gheorghe Marcian de la Parohia Independenţa care a şi susţinut ora de cateheză.

Tema propusă a fost viaţa Sfântului Prooroc Ilie Tezviteanul ca model de credinţă statornică înaintea lui Dumnezeu.

Preacucernicul părinte paroh Gheorghe Marcian a expus mai întâi viaţa Sfântului Prooroc Ilie Tezviteanul după care copii au putut organiza un puzzel cu imagini, fişe cu evenimente din viaţa Sfântului, şi însuşirile acestuia, coordonaţi de doamna profesor de religie şi lucrător social la parohie Gheorghe Mariana.

Folosindu-se de un video-proiector copiii au vizionat apoi un montaj de imagini care prezentau într-un mod foarte plăcut viaţa proorocului Ilie ceea ce a făcut ca ora catehetică să dobândească un caracter interactiv alături şi de interpretarea unor cântări religioase alături de preacucernicul părinte Noapteş Dănuţ .

Ca izvoare de inspiraţie s-au folosit Sfânta Scriptură, Sfânta Tradiţie, Vieţile Sfinţilor şi Cultul Divin, iar întreaga oră s-a bucurat de o armonie stilistică, adică limbajul folosit a fost pe înţelesul copiilor posedând naturaleţe, claritate, demnitate şi corectitudine astfel încât ora a fost apreciată de toţi participanţii.

Ora de cateheză s-a incheiat prin rostirea rugăciunii “Cuvine-se cu adevărat,, de toţi copiii care au primit dulciuri şi cărticele potrivit vârstei lor din partea celor doi părinţi ai bisericii.

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/DSCN5570_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/DSCN5573_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/DSCN5577_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/DSCN5581_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/DSCN5622_big.jpg"]
Se încarcă
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...